واگذاری سهام بانک ملت در 30 بهمن قطعی شد

آقای ارجمندی

واگذاری سهام بانکهای دولتی در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی، با عرضه سهام بانک ملت در بورس در 30 بهمن ماه جاری کلید می خورد. به نقل از مهر، امروز مراسم معارفه بانک ملت برای عرضه در بورس با حضور مسئولان ارشد وزارت امور اقتصادی و دارایی در سالن همایشهای صدا و سیما برگزار می شود.

در همین حال، عضو هیئت مدیره شرکت بورس از عرضه 10 درصد سهام بانک ملت در بورس بر اساس تصمیم روز یکشنبه هیئت پذیرش بورس خبر داد و اعلام کرد: ارزش هر سهم این بانک 1000 ریال خواهد بود.
غلامرضا خلیل ارجمندی در گفتگو با مهر از برگزاری جلسه روز یکشنبه هیئت پذیرش بورس در مورد واگذاری سهام بانک ملت خبرداد و گفت: همچنین در جلسه روز شنبه هفته جاری هیئت پذیرش بورس 7 شرط برای واگذاری سهام بانک ملت مطرح شد.

عضو هیئت مدیره شرکت بورس با اشاره به اینکه واگذاری سهام دارای سه مرحله پذیرش، درج و عرضه است، افزود: هم اکنون مرحله پذیرش بانک ملت به اتمام رسیده و دو مرحله درج و عرضه باقی مانده است و هیئت مدیره نیز موضوع درج و عرضه را به مدیرعامل شرکت بورس تکلیف کرده است.

وی افزود: در جلسه روز گذشته مطرح شد که عرضه اولیه سهام بانک ملت از 5 درصد بیشتر باشد و به 10 درصد افزایش یابد و این موضوع به عنوان قانون مطرح است، کما اینکه سازمان خصوصی سازی به نیابت از دولت به عنوان صاحب سهم نیز با این امر موافقت کرده است.

ارجمندی با اشاره به 7 شرط عرضه سهام بانک ملت اظهارداشت: روز چهارشنبه هفته جاری 7 مورد مذکور توسط بانک ملت به بورس ارائه خواهد شد و به احتمال زیاد با این کار مدیرعامل شرکت بورس می تواند در روز شنبه یا یکشنبه هفته آتی تاریخ درج و عرضه سهام را مشخص کند.
وی با تاکید بر تکمیل شدن 7 شرط هیئت پذیرش بورس به منظور تکمیل شدن پرنده واگذاری سهام بانک ملت، گفت: روز عرضه نیز با توجه به شرایط بازار و هماهنگی معاونتهای بورس تعیین خواهد شد.
عضو هیئت مدیره شرکت بورس در مورد 7 شرط عرضه سهام بانک ملت توضیح داد: اولین شرط این است که پس از درج نسبت به حداقل 20 درصد سهام شرکت در عرضه اولیه با توجه به شرایط بازار اقدام شود، اما دیروز هئیت پذیرش مطرح کرد که اگر 10 درصد از سهام این بانک عرضه شود نیز ایرادی ندارد.
وی بیان کرد: قرار بر این است که اگر عرضه سهام کمتر از 20 درصد باشد، در تابلوی اول درج نشود و در تابلوی دوم همچون سهام مپنا عرضه شود.
ارجمندی شرط دوم را تعهد شرکت مبنی بر اخذ تائیدیه بانک مرکزی در خصوص رعایت و ضوابط استانداردسازی های بانکداری ذکر کرد و ادامه داد: زیرا هر صنعتی که واگذار می شود، لازم است که از مادر آن صنعت تائیدیه داشته باشد، بنابراین با توجه به اینکه بانک ملت زیر نظر بانک مرکزی است، باید تائیدیه بانک مرکزی را داشته باشد.
وی شرط سوم را تعهد شرکت مبنی بر اخذ اظهارنظر حسابرس در خصوص کنترلهای داخلی عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه سازمان حسابرسی نامه مدیریت را ارائه می دهد، عملا این موضوع نیز مرتفع می شود.

عضو هیئت مدیره شرکت بورس شرط چهارم را اطلاعات مربوط به اجرای برنامه جامع عملیاتی عنوان کرد که در امیدنامه باید افشا شود که امید نامه بانک ملت نیزقابل افشا است، همچنین اقدامات به روز رسانی امیدنامه و بحث مربوط به تسهیلات و مطالبات معوق این بانک است که به آنها اعلام کرده ایم که این مورد را نیز به نحو کاملا جداگانه و تفکیک سپرده ها و تسهیلات در امید نامه افشا نماید تا خریدار سهام نسبت به سهامی که خریداری می کند اطلاعات داشته باشد.
ارجمندی همچنین شرط چهارم را افشای اقدامات انجام شده در مورد تکالیف مجمع سال 86 در امید نامه بانک عنوان کرد و در بیان شرط چهارم گفت: هر گونه اطلاعاتی که به دستور العمل اجرای افشای اطلاعات مربوط می شود باید با سازمان بورس هماهنگ شده و جداگانه در امید نامه افشا شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه 4 شرط مذکور به امیدنامه بانک باز می گردد، همچنین اظهار نظر حسابرس نیز دارای اشکال نیست، بنابراین تنها دو نکته یعنی ارائه تعهد بانک مرکزی و همچنین عرضه بیش از 5 درصد باقی می ماند که باید انجام شود.
عضو هیئت مدیره شرکت بورس با اشاره به اینکه برگزاری جلسه معارفه سهام بانک برای خریداران احتمالی نیز برعهده خود بانک ملت و سازمان خصوصی سازی است، در مورد تاریخ اعلام شده برای عرضه سهام بانک ملت در روز 23 بهمن ماه جاری نیز گفت: در یکی از جلسات قرار بر این شد که سهام در روز مذکور واگذار شود، اما به دلیل اینکه روز پنج شنبه و سه شنبه هفته جاری بورس تعطیل است، بنابراین عرضه سهام بین دو روز تعطیل غیر منطقی است.

وی ادامه داد: یکی از مسائلی که هم اکنون مطرح است، عرضه سهام به روش ( بادی بیلدینگ) است و این روش جدیدی در دنیا است تا واحدهایی همچون شرکتهای تامین سرمایه و غیره بتوانند این سهام را پوشش دهند، زیرا ارزش 5 درصد این سهام بسیار بالا است.
وی تصریح کرد: در این روش در عرض یک روز تمام سهام فروخته می شود، همچنین قیمت سهام فروخته شده به افراد یکسان خواهد بود، بنابراین عدالت رعایت خواهد شد. هم اکنون در تمام دنیا عرضه های سهام به این روش صورت می گیرد، البته سازو کار آن سخت است و نیاز به اطلاع رسانی نیز دارد.ارجمندی خاطرنشان کرد: تاریخ دقیق عرضه سهام بانک ملت پس از مشخص شدن اطلاعات تکمیلی درخواست شده توسط بورس یعنی 7 بند مذکور تعیین می شود، اما به هر حال این تاریخ هنوز مشخص نیست.

وی از واگذاری 40 درصد سهام بانک ملت به عنوان سهام عدالت، 25 درصد به گروه های دیگر همچون سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح و صندوق ذخیره فرهنگیان خبرداد و افزود: 65 درصد سهام این بانک به این روشها واگذار شده است.
وی همچنین ادامه داد: 5 درصد سهام این بانک نیز به عنوان سهام ترجیحی به کارکنان آن واگذار می شود، بنابراین 70 درصد سهام بانک واگذار می شود و 30 درصد باقی می ماند.
عضو هیئت مدیره شرکت بورس مطرح کرد: نکته ای که وجود دارد این است که قبلا اعلام شده بود که 80 درصد سهام شرکتها واگذار می شود و 20 درصد در اختیار دولت باقی می ماند، اگر قرار باشد که دولت 20 درصد سهام بانک ملت را نزد خود نگه دارد، بنابراین عملا تنها 10 درصد سهام بانک را می توان واگذار کرد.
وی تصریح کرد: ولی به نظر می رسد که با استفساریه مقام معظم رهبری در این خصوص که از هر صنعت تنها باید 20 درصد در اختیار دولت باشد و بقیه آن به بخش خصوصی واگذار شود، و با توجه به اینکه علاوه بر بانکهای تخصصی، بانکهای ملی و سپه نیز دولتی باقی می مانند، یعنی عملا بیش از 20 درصد سهام صنعت بانکداری نزد دولت باقی خواهد ماند، بنابراین اگر به این نحو باشد باید 30 درصد سهام بانک ملت واگذار شود.
ارجمندی یاد آور شد: اگر غیراز این باشد یعنی تنها بخشی از این سهام به عنوان کشف قیمت عرضه شود، ایجاد مشکل می کند، زیرا دیگر بازاری برای آن وجود نخواهد داشت و عملا سهام در بازار قفل می شود.
وی ارزش اسمی هر سهم بانک ملت را 1000 ریال اعلام و اظهار امیدواری کرد که سهام بانک ملت در بورس عرضه شود تا بتوان سهام دو بانک صادرات و تجارت را نیز در بورس عرضه کرد تا بدین طریق هم بازار سرمایه رونق یابد و هم ترکیب کاملی از بازار پول و سرمایه ایجاد شود تا بازخورد مثبتی در اقتصاد ایجاد کند.
عضو هیئت مدیره شرکت بورس از پذیرش سهام دو بانک تجارت و صادرات به طور همزمان در بورس خبرداد و گفت: اگر سهام بانک ملت تعیین تکلیف شود، قبل از پایان سال 5 درصد سهام بانک صادرات و پس از آن تجارت را نیز عرضه خواهیم کرد و اگر واگذاری سهام این بانکها نیز به سال آتی موکول شود، مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.